Kategória:

Gympelrock

10. 5. 2024 16:00 Vstupné 15/17€ Predpredaj Festival

Hudobný festival Gympelrock, známy svojou rôznorodosťou a rodinnou atmosférou, ktorá sa odvíja od dlhoročnej tradície podujatia. Už 37 rokov je organizovaný bývalými a súčasnými študentami Gymnázia Ľudovíta Štúra, ktorí sa pokúšajú vytvoriť priestor začínajúcim aj známejším kapelám zviditeľniť sa. Festival sa nezameriava len na hudbu. Tento rok sa návštevníci môžu tešiť na zaujímavé diskusie, tvorbu nezávislých básnikov z Divotvorby a diela študentov zo SUŠ v Trenčíne.

Pell-Mell 59

Pod súčasným názvom fungujú od roku 2007. Pre nerozhodnosť im názov vybrali ich fanúšikov – Pell-Mell, v preklade piate cez deviate. Číslo 59 si už pridali sami, nech je vidno, že aj oni vedia rozhodovať. V priebehu rokov sa v kapele nejakí členovia pomenili, odohralo sa množstvo koncertov, nahrali tri albumy a natočili niekoľko klipov. Ako oni sami vravia: „Hudbu milujeme, radi ju tvoríme a najradšej naživo prezentujeme.“

Random Choices

Random Choices je rocková kapela s farbami funku a popu charakteristická svojim energetickým vystupovaním. Odohrali už množstvo koncertov v rodnom Trenčíne a okolí, na Slovensku, v Česku, ale aj v Rakúsku. Ich hudbu poznáte z rádia Slovensko, rádia Devín či iných. Ich najnovšie EP nesie názov Slová A Vibrácie.

BALET ČESKOSLOVENSKÉHO ROZHLASU

Ide o transeurópske združenie anonymných umelcov, ktoré je nutné vidieť naživo, pretože ten kto nevidel, neuveril a kto videl, nezabudne ´Vy ste tu pre nás – nie naopak!“

Meowlau x Val

Meowlau x Val je drumnbass&popový projekt, ktorý v roku 2022 vystrelil na slovenskej scéne vďaka debutovému EP Nevermind. Ženské duo Meowlau (Laura Jašková) a Val (Valentina Vlková) naživo dopĺňa bubeník a majster live dramáčových beatov, Martin Miklis. Hudba tejto skupiny je plná silných atmosfér av spojení s energetickými beatmi a anglickými textami vťahujú poslucháčov do deja a vytvárajú z nich najpodstatnejšiu časť

celku. Ich hudba a vystúpenia sa dajú opísať aj dvoma slovami: energickosť a úprimnosť. Koncom roka 2023 vydali EP Daydream s ktorým vo februári roku 2024 mieria na Česko-Slovenské turné.

CHVM

Písal sa september 1980. Vonku zúril socializmus av pivnici vznikla kapela. Pár nadšencov z vtedajšieho Gymnázia JA Gagarina v Trenčíne sa schádzalo každú stredu po štvrtej vyučovacej hodine. V roku 1981 sa odohral prvý oficiálny veľký koncert, ktorý bol zároveň prvým ročníkom festivalu Gympelrock. CHVM, teda vtedy ešte Yellow Dodo and co., sa tým dostali do pár problémov, no to ich nezastavilo a tvrdo si stáli za svojou hudobnou tvorbou aj naďalej, hrať neprestali ao vyše 40 rokov neskôr majú nahraných vyše 40 albumov, asi 200 piesní a stoja napríklad za objavením kapely Bez ladu a skladu, či iných undergroundových kapiel.

Tibor Večeřa

Tibor je prvým interpretom z našej otvorenej výzvy. Mladý pesničkár so zaujímavým hlasom a emotívnym prejavom, ktorý sa okrem hudby venuje aj rôznym outdoorovým športom. Určite by som si nemal zmeškať jeho koncert na našom akustickom pódiu.

FAYE

Speváčka FAYE je mladé talentované dievča so skvelým hudobným citením. Svoju kariéru odštartovala v roku 2020 v spolupráci s producentom FXTR a kanadským labelom UNDERHER. Spolu vyšlo niekoľko zaujímavých ako napr. HRDINA a KONEČNE. V roku 2023 vytvorila singel Stranger v spolupráci s producentom Michalom Eichlerom, ktorý vystupuje pod menom Mifes. Nahrávka vznikla v profesionálnom štúdiu Beyond Music Studio v Nitre, kde sa o postprodukciu postarali Tom Löbb a Martin Zaujec.

ŠMOX

Skupina ŠMOX patrí už dlhé roky k predstaviteľom trenčianskej alternatívnej scény, je odľahčená formou s prvkami comedy rocku s charakteristickými recesnými textami. Doteraz vydali 2 CD a ako kapela, ktorej členovia sú takmer všetci absolventi GĽŠTN, už viackrát na Gympelrocku vystúpili.

Fraktúra

Fraktúra je na „scéne“ už dlho, avšak ich koncerty sú krátke, pretože to iba trénujú dlho skrze Krist… aha, to je iné… skrz chuť a vytrvalosť, ktorá trvá nepriamo úmerne krátko. Po vydaní debutového albumu „Stres, grogy & neurol“ sa odmlčali pre nástup na liečenie do Vyšných Hágov. Odtiaľ boli vyhostení po potýčke s dôchodcami pre neschopnosť uniesť prehru v sedme z kríža. Po odlive pocitov letargie z tohto incidentu sa pustili do tvorby nových pesničiek a tešia sa na Vás!

PS: Pred koncertom ich nenechávajte bez dozoru na bare a po koncerte sa nefotia, pretože to kradne dušu.

Laura Magičová

Laura Magičová je klaviristka, speváčka, ale najmä tvorkyňa a umelkyňa, ktorá má ambíciu ďalej tvoriť hudbu, v ktorej sa túži žánrovo posúvať do rovín, ktoré sama rada objavuje na základe jej rozmanitého hudobného vkusu. Jej estetika je založená na jej speváckom prejave, ktorý má prvky neo-soulu na pozadí letargickej melanchólie s nádychom lo-fi estetiky. Na GR vystúpi spolu s Michalom Svoradom, s ktorým tvoria nielen hudbu ale hlavne skvelú hudobnú dvojicu. Laura Magičová: 18 ročná tvorkyňa, ktorá sa žánrovo nefixuje – práve naopak.

Uzavretá spoločnosť

Uzavretá spoločnosť vznikla na jeseň 1991 v Trenčíne ako punkové združenie kamošov zo sídliska. Po piatich rokoch existencie a troch demách sme si dali 20-ročnú prestávku, aby sme sa v plnej sile vrátili späť s novými nápadmi a názormi. V súčasnosti hráme piesne punkové, jazzové, romantické aj silno erotické.

Volume

Domáca rocková partička Volume je na scéne už 10 rokov a k tejto príležitosti vydáva koncom apríla ńový singel Život, ktorý bude mať živú premiéru práve u nás na Gympelrocku.

Divotvorba

Divotvorné zoskupenie pouličných literátov. Vo svojej abstrakcii zhmotňuje možnosť či už si stiahnuť, alebo čítať. Poéziu. Prózu. Kým kým. Pre všetkých. Príď sa diviť a úst autorskú literatúru nádejných autorov priamo z nich, až kým vás nezasype ako prach – pomaly, ale je to!

Šakal

Holíčsky raper ZONAwwr po dlhšej odmlke začal minulý rok znovu pravidelne tvoriť a vydávať, čo sa pretavilo do niekoľkých singlov a albumu „Rezume“. Krátko na to spojil sily so Šakalom, ktorý bol v roku 2023 veľmi produktívny (album „Small Talk“ a celý rad singlov) a vzniklo 5 trackové letné EP „Short Story“. Chalani si sadli do noty a rozhodli sa robiť aj spoločné koncerty. Môžete sa tešiť na dancehall, rap, melodický drill, spievané refrény a dynamickú live show!

Momentary francis

Momentary francis je kapela z Trenčína a okolia, ktorá vznikla v lete roku 2022. Francisa nikdy nikto na vlastné oči nevidel, no vraví sa, že všetci 4 členovia – Šimon, Paťo, Marek a Jakub ho osobne poznajú. Spoločne vytvárajú rôznorodé piesne, ktoré by sa zrejme dali zaškatuľkovať do kategórie slovenského alt. rocku. Desať z nich sa dostalo do debutového albumu pod názvom ‚pre Magdu‘, ktorý sa im podarilo vydať v auguste roku 2023, no stále pracujú na novinkách, medzi ktoré patrí aj ich najnovší singel ‚V úzkych uličkách‘.

Chasing Tears

Chasing Tears je trenčianska metalová kapela, ktorá spája prvky thrashu, death a groove metalu so všetkým čo zvukovo zaujme. Dva roky za zatvorenými dverami skúšobne brúsili songy EP, ktoré nesie názov Conquer the World a vyšlo v apríli 2024. Ako kričí spevák Pyšta v titulnej skladbe: „Stop putting down the fire in me…“ Bude to oheň. Buďte pripravení

Richard Mozolák

S Richardom ste sa mohli stretnúť na Gympelrocku už v roku 2019 ako so spevákom skupiny NighTeen SevenTies. Teraz je učiteľom v škôlke, ktorý pochopil, že hudba sa má hrať hlavne pre radosť. Hrá hudbu, ktorá baví jeho okolie, ale hlavne hudbu, ktorá baví jeho samého. A čo vás to teda čaká? Jeden obyčajný chalan s gitarou a texty, ktoré možno aj vám pripomenú to, aký ten život môže byť pestrý.

Matúš Oravec a Charms Kids

Medzinárodný hudobný projekt Charms Kids sa predstaví s vokalistom Matúšom Oravcom. Zahrajú prchavé melancholické piesne, ktoré definuje intimita a farebnosť. Kompozície na orbite lásky – temnej, žiarivej, pominuteľnej aj nekonečnej. Zvyšní členovia kapely tak odštartovali novú etapu formácie zloženej z hudobníkov zo Žiliny a Užhorodu a aktuálne hrajú v zostave basa-gitara-bicie. Ich spoločná hra je spôsob liečenia depresií, predchádzania spoločenskej demencii a neodvratného zániku. Matúšova energia inšpiratívne resuscitovala vetchú kapelu a po pár spoločných koncertoch sa stal hlavným vokalistom aj textárom. Svoje intímne autorské songy sprevádza neštandardne ladenou akustickou gitarou. Ďalšie skladby vznikajú spontánne na spoločných stretnutiach. Nadväzujú na predchádzajúcu poetiku projektu Charms Kids (Charmsove deti), ktorá siaha do 90-tych rokov.

MF

MF je kapela, pôsobiaca v Novom Meste nad Váhom. Na slovenskej scéne je od roku 2002 a má za sebou množstvo koncertov na Slovensku aj v Českej republike. . Za tento čas sa zostava kapely menila, a medzičasom tiež ukončila svoje aktívne hranie. Od roku 2016 sa začala ďalšia etapa kapely v novom zložení, s novými skladbami.

Cherry Street

Kapela z trenčianskej čerešňovej ulice, zrodená z tichých tónov garážového zoskupenia, sa vypracovala na energickú punk-rockovú silu, ktorá dobýja srdcia fanúšikov po celom Slovensku. Gympelrock, festival, ktorý slúži ako odrazový mostík pre mnohé mladé talenty, sa stal pre nich osudným pódiom, kde sa v roku 2016 prvýkrát predstavili verejnosti. Gympelrock nie je len o slávnych menách, ktoré plnia sály, ale aj o tých, ktorí s plameňom v srdci a gitarou v ruke kráčajú po ceste za svojim snom. Kapela z čerešňovej ulice je stelesnením tejto myšlienky. Sú dôkazom, že s vytrvalosťou, talentom a štipkou šťastia sa aj z malých garážových kapiel stávajú veľké hudobné hviezdy.

Cena vstupenky: 15 € v predpredaji, 17 € na mieste

Vstupenky na podujatie kúpite online, v Kultúrno-informačnom centre alebo priamo na mieste.

Podobné podujatia