Lektori

Martina Kedrová 

Expertka na projektový manažment, absolventka FIF UK v odbore filozofia-estetika, v roku 2004 dostala štipendium od nadácie HBS (Heinrich Böll Stiftung) na „Training internship“ v projektovom manažmente v rámci realizácie aktivít vo feministickej mimovládnej organizácií – záujmovom združení žien – Aspekt. Vypracovávala a manažovala projekty na PRIF UK v Centre projektovej spolupráce – projektovom centre, pracovala v štátnej i verejnej správe, vypracovala mnohé kultúrne a sociálne projekty v rôznych grantových schémach pre rôzne neziskové organizácie, sama sa venovala aj sčasti venuje umeniu, najmä hudbe a poézií, ale aj divadlu a organizácií a spoluorganizácií rôznych performatívnych workshopov, ako aj dobrovoľníctvu a aktivizmu, najmä v oblasti ľudských práv a ochrane životného prostredia. Pracovala 4 roky aj v súkromnom sektore, kde mala na starosti vypracovanie žiadostí a implementáciu projektov zo štrukturálnych fondov. Téme projektového manažmentu sa venuje už 19 rokov. 

Mgr. et Mgr. Zuzana Révészová 

Mgr. et Mgr. Zuzana Révészová vyštudovala kultúrnu sociológiu (2015), teóriu umenia (2012) a právo (2014) na Masarykovej univerzite v Brne. Spolupracovala s tranzit.sk (v roku 2016 viedla prieskum kultúrnej komunity v Bratislave) s Národným osvetovým centrom (2016 – 2018) viedla výskumné projekty zamerané na štatistiku kultúry a kultúrnu participáciu). Od roku 2018 realizuje dizertačný výskum na tému kultúry a spoločenského a ekonomického rozvoja miest so zameraním na prieskum publika na EkF TUKE, v rokoch 2018-2022 spolupracovala s Creative Industry Košice na projektoch zameraných na participatívnu tvorbu kultúrnych politík, strategické plánovanie a výskum publika. V Spolke realizuje prieskumy v projektoch participatívneho plánovania. 

Peter Marek 

Peter Marek – fotograf a printerista  v SNG, špecialista na digitálne reprodukcie výtvarných diel,  tlač fotografií a reprodukcií výtvarných diel, v rámci digitalizácie zbierok SNG a iných galérií zdigitalizoval desaťtisíce diel, vedie rozhlasovú reláciu  Fotografia a my, spoločne s Veronikou Marek Markovičovou pripravujú živé tematické diskusie s fotografmi a teoretikmi – Fotopondelky (od roku 2016 v SNG a v GMAB v Trenčíne), pôsobí ako pedagóg fotografie na Univerzite tretieho veku STU v Bratislave). Vo svojej voľnej tvorbe sa venuje prevažne krajinárskej fotografii.   

Radovan Stoklasa 

Radovan Stoklasa – Prvá publikovaná fotografia Radovana Stoklasu (1978, Trenčín) sa objavila na stránkach mesačníka Považie (1997). Do profesionálneho novinárskeho sveta vstúpil v roku 2001 ako fotoreportér TASR, pre ktorú dodnes dokumentuje najdôležitejšie kultúrne, politické a športové udalosti z Trenčianskeho regiónu. Od roku 2008 sa vydal na dráhu freelance fotografa a spolupracuje s viacerými médiami. Pre celosvetovú spravodajskú agentúru REUTERS prináša fotografické reportáže zo Slovenska a okolitých krajín. Okrem iných ocenení získal v roku 2012 Novinársku cena za najlepšiu novinársku aktualitu, Literárny fond mu udelil v roku 2020 prémiu za novinársku tvorbu v kategórii novinárska fotografia. Jeho tvorbu si diváci mali možnosť pozrieť na viacerých samostatných i skupinových výstavách doma i v zahraničí.  

Marek Rakovický 

Marek Rakovický je slovenský spevák, skladateľ a hudobný producent, ktorý začínal ako frontman v skupine Testimony a taktiež bol členom skupiny Rajneesh. Širšia hudobná verejnosť ho však registruje ako charizmatického frontmana skupiny Lavagance. Marek je taktiež zakladateľom profesionálneho nahrávacieho štúdia LVGNC Studios, kde spolupracuje s producentmi Oliverom Fillnerom a Tomášom Lobbom. V tomto štúdiu produkoval alebo spolupracoval s interpretmi ako napríklad Billy Barman, Para, Hex, Zuzana Smatanová, Korben Dallas a ďalší. Naposledy sa podieľal na debutovom albume Adonxsa Age of Adonxs, na singli pre Davida Kollera „Spokojená milenka“, či na prvom singli striebornej finalistky Superstar Dianah Kay „Self-destructive habit“. Okrem toho má Marek Rakovický aj svoj sólový projekt RAKOVICKY, ktorý začal v roku 2016 vydaním svojho prvého singla „Zjavenie“. Režisérom videoklipu bol Branislav Špaček a natočený bol na Islande. O dva roky neskôr, v roku 2018, vydal svoj debutový album Cicero, ktorého krstným otcom bol český spevák Dan Bárta. V októbri 2022 vydal svoj posledný singel „Ghost Town“, ktorý sa po nasadení umiestnil v TOP 50 najhranejších skladieb v Česku a bol zaradený do februárovej Indie/Pop/Folk kompilácie britského nezávislého vydavateľstva Alex Rainbird Music. 

Miroslav Tóth 

Miro je skladateľ, saxofonista, hudobný performer a teoretik. Vytvoril filmovú hudbu k dokumentárnej eseji Frem a dráme Služobníci. Oba filmy mali svoju premiéru na festivale v Berlíne. Jeho javiskovým projektom je Muž v skafandri. Napísal skladbu pre Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú, ktorú na Pohode premiérovali svetoznámi Kronos Kvarter. V tomto období prichádza s albumom Black Angels Songs, vychádzajúcim zo silného príbehu otca Fedora a Egona Gálovcov Vojtecha, ktorý zomrel krátko pred koncom vojny počas pochodu smrti. v súčasnosti pracuje v Českom rozhlase. 

Dušan Vavrek 

marketingový špecialista a zakladateľ digitálnej marketingovej agentúry Tomatoes.sk, ktorá má za sebou stovky reklamných kampaní aj pre najväčšie svetové spoločnosti. Hovorí o sebe, že je starší ako obrázky na internete lebo už v roku 2004 začal pracovať v spoločnosti Google v Dubline a pomohol rozšíriť jej služby na Slovensko a do Českej republiky. Okrem riadenia spoločnosti a tímu profesionálov vo svojej spoločnosti, pôsobí ako externý konzultant v oblasti digitálneho marketingu a tiež ako lektor na Univerzite Komenského v Bratislave. 

Filip Ovádek 

Filip je všestranný grafik, ktorý nemá problém pracovať v rovnakom čase na plagáte, dizajnovať web alebo kresliť̌ ikony do mobilnej aplikácie. Študoval grafický design na Strednej umeleckej škole v Trenčíne. Profesionálnu kariéru začal už v roku 2008 na strednej škole. Pracoval ako freelancer na projektoch vo firmách doma aj v zahraničí́ (Nemecko, Švajčiarsko). V Mníchove, kde žil cca 5 rokov pracoval pre firmu Combyne, ako UI/UX dizajnér. Na tejto pozícii sa staral o fungovanie a vizuál aplikácie s viac ako 4 miliónmi používateľov. Jeho najväčšou záľubou ale aj zamestnaním  je street art. Už 6. rok organizuje festival „Fest Art“ v Trenčíne. Založil Fest Art Studio, kde sa momentálne venuje textilu, grafickému designu a celkovo umeleckej tvorbe. Jedným z jeho posledných projektov je aj grafická podoba knihy TRENČÍN V uličkách času od Milana Vrbu. 

Peter Kotrha 

Nar. 1977, Trenčín V roku 2008 absolvoval magisterské štúdium Filmovej a televíznej fakulty VŠMU. Od r. 2005 pôsobí ako kameraman a strihač v oblasti dokumentárneho filmu. Externe spolupracuje s RTVS, s viacerými filmovými produkciami, režisérmi a filmovými festivalmi. Podieľa sa na výrobe dokumentárnych filmov pre filmové produkčné spoločnosti a neziskové organizácie. Je tvorcom videozáznamov divadelných predstavení pre umelcov a umelecké organizácie. Je predsedom občianskeho združenia DogDocs, od roku 2010 zaoberajúcim sa tvorbou audiovizuálnych diel. Organizuje a lektoruje filmové workshopy v Čechách a na Slovensku. Ako lektor odlektoroval už viac ako 50 rôznych workshopov . Ako pedagóg vo sfére kinematografie a videa externe vyučuje na stredných umeleckých školách. Od roku 2019 je členom Asociácie Slovenských Filmových Strihačov (ASFS). 

Organizovanie divadelného podujatia 

Alexander Kmeť 

Vyštudoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave – Filmovú fakulta odbor: Produkcia a manažment umení a pred tým na Divadelnej fakulte odbor: Divadelný manažment. Momentálne pracuje v Rozhlase a televízii Slovenska na pozíciách ako TV skaut, vývojový manažér, kreatívny producent a špecialista vývoja. Výstupom je projektový manažment, dramaturgia, vývoj rôznych formátov. Ako kultúrny manažér so strategickým myslením a orientáciou na cieľ, má bohaté skúsenosti s tvorbou formátových konceptov, nastavovaním a realizáciou projektov, zostavovaním a vedením kreatívneho aj výrobného tímu.  Pred tým pracoval v Divadle Aréna v pozícii produkcie, marketingu a fundraisingu v rámci divadla. Výstupom bola inscenácia Kukura v réžii Rastislava Balleka. V RTVS sa zúčastňuje na castingoch a tréningoch pre moderátorov , či na projektoch ako je ZVEDAVEC, ako kreatívny producent 32-dielneho seriálu s raperom Vecom o vede, či PARK, ktorý bol určený pre teenage, ale aj seriál PUMPA, ako dramaturg late prime komediálneho formátu , či PEČIE CELÉ SLOVENSKO, ako špecialista vývoja na prvej sérii. Na projekte FILMEXPRESS pôsobil ako scenárista formátu, ktorý hovoril o filmových profesiách.

Organizovanie hudobného podujatia 

Martin Noga

V rokoch 1999 – 2004 študoval na VŠMU Bratislava, hudobné umenie. Jeho produkčné skúsenosti začínajú tiež v období rokov 1999 – 2005 ANGLO CZECHO SLOVAK TRUST MUSIC COMPETITION LONDON pri produkcii festivalu a neskôr následovali v období rokov 2004 – 2006 na projekte Dr. Smart and Partner, s.r.o. Bratislava. Od roku 2012 pracoval pre Mestské divadlo Žilina ako hudobný dramaturg a PR manager na Bratislavských jazzových dňoch v Žiline. Od roku 2015 je zakladateľ a riaditeľ festival HUDBA SVETA ŽILINA. A tak isto pracoval aj na World music festival Bratislava, ako šéf produkcie, či na Svetovej Štiavnici, ako dramaturg a šéf produkcie. Z televíznych produkcií zabezpečoval v roku TV prenos “Benefičný koncert Svetielka Nádeje”, “100 rokov SND”, “Ďakujeme Slovensko”, One day jazz Festival Bratislava , či v roku 2021 20 dielny projekt Klubtúra a Klubtúra on the ground – 5 dielna TV séria. Ako hudobník pracoval pre Štátny komorný orchester Žilina – Capella Istropolitana Bratislava – Brass Nova Austria – Český národný symfonický orchester – Big Band Gustava Broma – Balkansambel – CZ/SK Big Band Matúša Jakabčica – Fat jazz band – Pressburger Klezmer Band. A v rokoch 2003 – 2021 bol členom orchestra SND, v rokoch 2004 – 2016 členom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu a v rokoch 2016- 2019 členom Czech national Symphony Orchestra Umelecká. Najvýnimočnejšia je jeho spolupráca s Enniom Morricone, Jonom Lordom a Quentinom Tarantinom. 

Filmová produkcia

Vanda Raýmanová

Vanda sa narodila v roku 1973 v Novej Bani a vyštudovala animovanú tvorbu na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave, kde momentálne pôsobí aj ako pedagóg Katedry animovaného filmu. Venuje sa knižnej ilustrácii, voľnej tvorbe a produkcii animovanej tvorby.  

Ako umelkyňa na voľnej nohe spolupracuje s rôznymi štúdiami a režírovala množstvo animovaných reklamných spotov. Jej krátky animovaný film pre deti Kto je tam? z roku 2010 bol úspešne uvedený takmer na stovke prestížnych medzinárodných festivalov a získal mnohé ocenenia. V roku 2012 bol ako vôbec prvý zo slovenských animovaných filmov vybraný do filmovej distribúcie vo Francúzsku. Autorsky aj režijne sa podieľala na vzniku animovaného filmu Putovanie dejinami, ktorý vznikol na objednávku Slovenského národného múzea.

V roku 2022 premierovala slovenský koprodukčný vianočný hraný film pre deti Čiapka režiséra Slobodana Maksimovovića. Momentálne pripravuje koprodukčný film Hlavička, ktorý vzniká v tandeme s režisérkou Marina Andree Škop. 

Iveta Grófová 

Iveta Grófová je slovenská filmová režisérka.

Na bratislavskej Vysokej škole múzických umení absolvovala dva študijné programy. Ateliér animovanej tvorby v roku 2004, z ktorého po troch rokoch prestúpila na Ateliér dokumentárnej tvorby. Ten následne absolvovala v roku 2009.

V marci roku 2010 založila Iveta Grófová spoločnosť so širokým záberom Hulapa film. Zameriava sa na sprostredkovávanie služieb spojených s produkciou filmov, ozvučovanie a osvetľovanie kultúrnych a spoločenských podujatí, cez fotografické, reklamné a marketingové služby, vydavateľskú, vzdelávaciu činnosť až po textilnú výrobu. 

I keď vyštudovala animáciu a dokument, na celovečernom poli debutovala hraným filmom. Sociálna dráma Až do mesta Aš mala na Slovensku distribučnú premiéru pod záštitou Asociácie slovenských filmových klubov 13. septembra 2012. Film je slovensko-česko-nemeckou koprodukciou. Film bol zahajujúcim titulom v súťažnej sekcii Na východ od západu na MFF Karlove Vary 2012 a bol vyslaný, ako tohoročný zástupca Slovenska, do bojov o Oscara. Film bol uvedený a ocenený na zahraničních festivaloch, ako napríklad na Thessaloniki IFF, FilmFestival Cottbus, Torino Film Festival, BFI London, Black Nights Tallin, Chicago European Film Festival a tiež získal cenu slovenskej filmovej kritiky za audiovizuální tvorbu v roce 2012 a cenu za nejlepší slovenský film na MFF Bratislava 2012. 

Katarína Krnáčová

Katarína Krnáčová je členkou Európskej filmovej akadémie / EFA a viceprezidentkou Slovenskej filmovej a televíznej akadémie / SFTA. V roku 2020 bola členkou poroty Shooting Stars na Berlinale. Taktiež absolvovala producentský workshop EAVE a tiež zastupovala Slovensko v rámci programu Producers on the Move na MFF Cannes a má dlhoročné skúsenosti s filmovou produkciou v rôznych spoločnostiach. Od roku 2015 vedie vlastnú spoločnosť Silverart, v ktorej produkuje hrané a televízne projekty. Film PIATA LOĎ, kde bola delegovanou producentkou, získal cenu Krištáľový medveď na festivale Berlinale. V roku 2019 realizovala nakrúcanie filmu STAND UP, ktoré sa vôbec ako prvé na Slovensku označuje za „zelené nakrúcanie“. Ako producentka spolupracovala, už v roku 2009, na krátkom filme Mátyása Priklera Ďakujem, dobre, ktorý mal premiéru na MFF v Cannes v sekcii Cinéfondation, na rovnomennom Priklerovom dlhometrážnom filme, uvedenom vo svetovej premiére na MFF Rotterdam 2013. Spolupracovala tiež na filme Miry Fornay Môj pes Killer (2013), ktorý získal hlavnú cenu na MFF Rotterdam a bol slovenským nominantom na Oscara. A tiež spoluprodukovala aj poviedkový film Slovensko 2.0 (2014). Katarína Krnáčová bola producentkou filmu režisérky Ivety Grófovej Piata loď, ktorý mal svetovú premiéru na MFF Berlinale vo februári 2017, kde získal cenu Krištáľový medveď za najlepší film sekcie Generation Kplus.  

Marek Leščák

(1971Bratislava) je slovenský scenárista. Vyštudoval filmovú a televíznu dramaturgiu a scenáristiku na bratislavskej VŠMU (1994). Vyučuje na katedre filmovej a televíznej dramaturgie a scenáristiky na FTF VŠM. Ako scenárista pracoval na filmoch oceňovaných doma aj v zahraničí, napríklad: Záhrada (réžia: Martin Šulík, 1995), Orbis Pictus (réžia: Martin Šulík,1997), Slnečný štát (réžia: Martin Šulík, 2005), My zdes (réžia: Jaro Vojtek, 2005), Slepé lásky (réžia: Juraj Lehotský, 2008), Hranica (réžia: Jaro Vojtek, 2009), Ilja (réžia: Ivan Ostrochovský, 2010), Cigán (réžia: Martin Šulík, 2011), Až do mesta Aš (réžia: Iveta Grófová, 2012), Ďakujem, dobre (réžia: Mátyás Prikler, 2013), Zázrak (réžia: Juraj Lehotský, 2013), na filmovom projekte Slovensko 2.0 (krátky film Pohreb prezidenta, réžia: Martin Šulík, 2014), Deti (réžia: Jaro Vojtek, 2014) a Koza (réžia Ivan Ostrochovský 2015). 

Dušan Bustin 

Režisér a scenárista dokumentárných a hraných filmov. Vyštudoval dramaturgiu a scenáristku na VŠMU s ročným pôsobením na FAMU. Aktívne sa okrem autorskej činnosti venuje aj filmovému strihu, postprodukcii a pedagogickej činnosti. Od roku 2008 pôsobí v kreatívnom zoskupení s názvom Almostar a je spoluzakladateľom filmového štúdia s rovnakým názvom. V tomto štúdiu spoluvytvára a produkuje hrané a dokumentárne filmy, ale tiež spoty a videoklipy. Na na väčšine z nich pôsobí v autorskej a réžijnej dvojici s Janou Minárikovou. S Almostar sa taktiež podieľal na výrobe dokumentárnych TV relácii, organizovaní výstav a   rôznych vzdelávacích aktivít. Na Škole Dizajnu v Bratislave vyučuje réžiu, scenáristku, strih a postprodukci filmu. 

Andrea Čurná 

PR manažérka Andrea Čurná vyštudovala masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Už počas štúdia pracovala ako moderátorka a marketingová manažérka v lokálnej rozhlasovej stanici. Od roku 2009 pracovala ako marketingová manažérka pre Forza Music, kde sa venovala príprave a koordinácii marketingových a PR kampaní pre tituly vydavateľstiev Forza Music, Opus a Warner Music. Od roku 2010 bola špecialistkou komunikácie a administrátorom webstránky pre Slovenský futbalový zväz. Od roku 2015 poskytuje služby v oblasti public relations, marketingu a strategického poradenstva pre viacerých klientov v spoločnosti Becom Slovakia.  

Do jej portfólia patria napríklad klienti UAVONIC (2015-2016), klienti PR agentúry Kharisma (2016). Od roku 2016 sa opäť venuje vo veľkej miere PR a marketingu pre umelcov a promotérov v oblasti kultúry. Andrea Čurná sa stará o mediálne výstupy Celeste Buckingham, Roba Opatovského, Alana Murína či skupiny Elán. Stojí aj za propagáciou podujatí ako napríklad Art Film Fest a Topfest. V minulosti pracovala na produkcii a propagácii prvého ročníka LOVESTREAM Festivalu či festivalu Divadelná Nitra (2022). 

Juraj Toman 

Juraj Toman je trenčiansky maliar strednej generácie súčasných autorov. Vo svojej tvorbe ho zaujíma fenomén času a priestoru, ktorý je až fyzicky prepojený s procesom maľby. Námety čerpá zo svojho okolia. V tvorbe využíva kombináciu prístupov plenérovej maľby priamo na mieste a v čase, s fotografiou, videom a pamäťou. Má za sebou množstvo skupinových, samostatných autorských výstav, aj výstav vo dvojici s Jurajom Florekom. 

Študoval na Akadémii umení v Banskej Bystrici a na VŠVU v Bratislave. V roku 2014 ukončil doktorandské štúdium na Akadémii umení v Banskej Bystrici u prof. Ľudovíta Hološku. Od roku 2014 pôsobí ako odborný asistent na katedre výtvarnej tvorby a výchovy na UKF v Nitre a tiež lektoruje maliarske workshopy v ateliéry umeleckej skupiny FOR MAAT aj u nás v KKC Hviezda.

Nikola Sedláčková 

Nikola Sedláčková – zakladateľka a spolumajiteľka spoločnosti eventive, s. r. o., autorka vzdelávacieho programu Leadership 2.0 – Spoznajte svoj potenciál a objavte v sebe lídra. Okrem toho, že pomáha ľuďom v sebarozvoji, v súkromnom živote sa angažuje vo viacerých dobrovoľníckych projektoch ako Lesný klub Handrbolka (alternatívne spôsoby vzdelávania detí) a Trenčianska nadácia (fundraising a firemná filantropia). 

Tvorba obsahu na sociálne siete

Mgr. art. Branislav Petrík

  • Foto a video tvorca
  • Certifikovaný pilot drona

​Branislav má viac ako dvadsaťročné skúseností z oblasti produkcie. Vyštudoval VŠMU v Bratislave, odbor filmová produkcia, ktorý spája ekonomické, manažérske a umelecké činnosti do jedného celku. V rámci jeho reklamnej agentúry Petrík Advertising zodpovedá za kreatívu, prípravu stratégie, rozpočtov a inovovanie. Je špecialistom v oblasti foto a video techniky, certifikovaným pilotom drona a odborníkom na nové médiá. Ako produkčný sa už v roku 2002 podieľal na organizácii Medzinárodného festivalu pre deti a mládež v Zlíne a produkčne spolupracoval aj na významnom slovenskom festivale Východná

Ing. Tatiana Petríková

  • Marketingový špecialista
  • Copywriter

​​Tatiana má viac ako desaťročné skúsenosti na rôznych marketingových pozíciách, od marketingovej koordinátorky až po marketingovú riaditeľku s vlastným medzinárodným tímom. Počas svojej kariéry pôsobila ako na strane objednávateľa, tak aj na strane dodávateľa marketingových služieb. Tatiana sa špecializuje na manažment vzťahov s klientmi, marketingové analýzy a manažment projektov. Za svoj najväčší pracovný úspech považuje implementáciu vernostného programu pre zákazníkov obchodných centier využívaného obchodnými centrami v Česku aj na Slovensku.