Kategória:

Klubové kino: HoryZonty – horolezecký špeciál

15. 4. 2024 18:00 Vstupné 5/8€ Predpredaj Kino

Pokračovanie premietania filmov festivalu HoryZonty. Tentoraz nimi budú snímky House of the Gods/ Amazonský Olymp a Sitll Alive/ Stále nažive. Súčasťou večera bude aj prezentácia lezca a alpinistu Ondreja Húserku, s ktorým sa bude rozprávať trenčiansky horolezec Jaroslav Dutka.

Ondrej Húserka – prezentácia Vertical life spojená s besedou

Ondrej Húserka je od roku 2011 súčasťou Slovenskej reprezentácie v alpinizme. Od SHS James získal viacero ocenení za najlepšie výstupy roka. Preliezol veľké množstvo ťažkých ciest nielen v Tatrách, ale aj v oblasti Mont Blancu, v Dolomitoch, Pamíre, Himalájach a Patagónii.

Prezentácia Ondreja Húserku Vertical life bude o jeho návštevách Patagónie v oblasti Fitz Roya, ktorá sa už niekoľko krát počas zimy stala jeho prechodným domovom. Sneh, ľad, voda a hlavne neskutočne silný vietor sú živly, s ktorými sa musel so svojimi spolulezcami naučiť fungovať. Nato všetko už nestačilo len veľké množstvo skúseností, ale chcelo to aj riadnu dávku šťastia, ktoré im nebolo vždy úplne naklonené….

Filmy:

House of the Gods / Amazonský Olymp (réžia: Matt Pycroft / Veľká Británia / 2021 / 44 minút )

Veľká severná prova hory Roraima stúpa z hlbín amazonského dažďového pralesa ako predná časť gigantickej lode. Zahalená v oblakoch, zmáčaná prívalovým dažďom, strážená vertikálnou džungľou, hlbokým bahnom a previsnutými útesmi. Tím okolo populárneho anglického lezca Lea Houldinga sa vydá na 100 km púť naprieč hustou džungľou až k vertikálnemu útesu. Sprevádzajú ho miestni vodcovia, ktorí stáli pod horou už veľakrát, no nikdy na ňu nevystúpili. Leo sa preto rozhodne, že ich na vrchol vezme so sebou.
Film získal v roku 2022 na Festivale HoryZonty ocenenie Grand Prix.

Still Alive / Stále nažive (réžia: Santino Martirano / Taliansko / 2022 / 27 minút)

Príbeh Klaasa Willemsa, horolezca, ktorý kvôli cystickej fibróze zasvätil svoj život lezeniu na čistom vzduchu. Urobil stovky ciest v lezeckých oblastiach v Taliansku a našiel v tomto procese veľký uspokojenie. Neskôr popri cystickej fibróze bojoval aj s rakovinou a depresiou. Po víťazstve nad rakovinou a rekonvalescencii sa vrátil na Sardíniu, aby dokončil cestu, ktorú začal pred liečbou rakoviny. Táto cesta je teraz známa ako Still Alive (5.14b) a film je príbehom o tom, ako to všetko dopadlo.

V roku 2023 patril film k najúspešnejším diváckym filmom. Cena divákov mu unikla o jeden hlas.

Cena vstupenky: 5 € predpredaj, 8 € na mieste

Vstupenky na podujatie kúpite online, v Kultúrno-informačnom centre alebo priamo na mieste.

Podobné podujatia