Kategória:

Manuál reklamy

30. 4. 2024 17:30 Vstupné 0/0€ Diskusia

Čo nám prinesie Manuál reklamy?

Zahltenie verejného priestoru reklamou, pútačmi a značkami negatívne pôsobí na našu schopnosť koncentrácie a pocit pohody. Takzvaný vizuálny smog predstavuje formu znečistenia, ktorá nás ovplyvňuje.

Naše reakcie na vizuálny smog sú však rôzne. Môžeme si ho silno uvedomovať, vyrušuje nás a pôsobí na nás nepríjemne. Alebo reklamu prehliadame a často si nevšimneme ani dôležité označenia. To je kontraproduktívne pre prevádzky, ktoré do reklamy investujú financie, čas aj energiu. Ako sa s tým vysporiadať? Môže byť mesto príjemné na pohľad a zároveň mať priestor pre označenia?

Nezáväzný návod pre prevádzky

Tím Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026 sa intenzívne venuje téme verejného priestoru vo svojom najväčšom projekte Mesto pretvorené. V rámci neho vznikol aj nový strategický dokument Manuál reklamy a označovania prevádzok. Bude slúžiť mestskému kurátorovi, ktorý má na starosti aj zmierňovanie vizuálneho smogu. “Pre súkromný sektor ide o nezáväzný dokument s odporúčacím charakterom. Má však potenciál byť užitočným pomocníkom, pretože obsahuje praktické a konkrétne návody ako zlepšiť vizuálnu prezentáciu prevádzok,” hovorí mestský kurátor Trenčína Omar Mirza.

Pôvodne manuál vznikol pre mestskú časť Brno-střed, vytvorila ho česká expertka na vizuálny smog a grafická dizajnérka Veronika Rút Fullerová. Tá v rámci projektu Mesto pretvorené pre Trenčín pripravila analýzu stavu verejného priestoru a plán jeho zlepšenia.

„Licenciu na dokument sme získali bezplatne od mestskej časti Brno-střed. Manuál sme prispôsobili podmienkam v Trenčíne a pripravili ho v tíme Trenčín 2026 v spolupráci s Útvarom územného plánovania mesta Trenčín a Krajským pamiatkovým úradom,“ vysvetľuje vznik dokumentu Lívia Gažová, manažérka projektov architektúry a verejného priestoru v Trenčín 2026.  

Príďte sa dozvedieť viac

Pozývame vás na verejné podujatie, na ktorom predstavíme Manuál reklamy a označovania prevádzok, jeho obsah a využitie v našom meste. Príďte v utorok 30. 4. 2024 o 17.30 hodine do Malej sály v KKC Hviezda. Nebude chýbať debata s odborníkmi a odborníčkami na tému vizuálneho smogu a verejná diskusia. Viac informácií nájdete na www.trencin2026.sk/mesto-pretvorene. Tešíme sa na vás.

Lenka Beláková, Trenčín 2026

Podobné podujatia