Kategória:

Prihláste sa už dnes na workshop vo Hviezde

Prihláste sa už dnes na workshop vo Hviezde
Publikované: 18. 1. 2023, 14:22
Radoslav Jánoš
Upravené: 16. 11. 2023, 10:18
Zvažujete zamestnanie v kreatívnom priemysle? Pomôže vám Kultúrno-kreatívne centrum Hviezda. Prihlášky na prvé workshopy hľadajte na www.hviezda.eu

Zaujíma aj vás, čo sa bude diať vo Hviezde po ukončení jej rekonštrukcie v tomto roku? Vynovená Hviezda bude plná kultúrnych podujatí rôznych žánrov, na ktoré bola verejnosť v tomto priestore zvyknutá. Okrem toho bude Hviezda kreatívne centrum s ponukou rôznych vzdelávacích programov, praktických prednášok, workshopov a podobne.

Vzhľadom na povahu grantu, získaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, budú tieto workshopy zamerané hlavne na kreatívny priemysel.

V praxi to znamená, že ak by ste chceli vaše hobby ako napríklad fotografovanie, maľbu, literatúru, hru na hudobný nastroj, alebo aj výrobu šperkov, prípadne grafický dizajn a iné koníčky premeniť na zárobkovú činnosť – Hviezda vám pomôže takúto premenu zrealizovať. Niekto možno bude potrebovať pomoc s podnikateľským poradenstvom alebo marketingom, iný sa bude chcieť zlepšiť v zručnostiach ako práca s kamerou, možno 3D tlačiarňou či CNC frézou alebo inými modernými technológiami, ktoré bude mať Hviezda vo svojom novom vybavení. 

Jedinou podmienkou bude, že nepodnikáte v oblasti viac ako tri roky a ste minimálne v 4. ročníku strednej školy. Potom už stačí len prihlásiť sa na niektorý z workshopov pomocou formulára zverejneného na www.hviezda.eu a môžeme začať. Aj napriek tomu, že rekonštrukcia budovy Hviezdy ešte stále trvá, tím Hviezda už má pre vás pripravené prvé workshopy. Zatiaľ sa budú konať v alternatívnych priestoroch, ako napríklad v sobášnej sieni mestského úradu alebo v niektorom z mestských kultúrnych centier. 

Kultúra a financie

Ak by ste napríklad chceli zorganizovať kultúrne podujatie, vyrobiť nové kroje pre váš folklórny súbor, prípadne nájsť cestu, ako platiť prenájmom priestorov, kde skúšate nové tanečné programy, už dnes sa môžete prihlásiť na februárový workshop KULTÚRA A FINANCIE: Úvod do projektového manažmentu. Počas 5 dvojhodinových štvrtkových stretnutí sa dozviete o miestach, na ktorých môžete vyhľadať základné informácie o grantových programoch i to, ako sa v nich orientovať. Naučíte sa plánovanie projektu, ako aj jeho implementáciu a vyhodnotenie. Príde rad aj na stanovenie cieľov, projektový zámer, rozpočet, merateľné ukazovatele, tím a deľbu práce, minimalizovanie rizík, publicitu a podobne.

Na druhom workshope OD IDEY K VYPRACOVANIU PROJEKTOVÉHO NÁVRHU: Ako získať peniaze na kultúrne činnosti a aktivity?, ktorý bude nadväzovať na prvý workshop na jar, už prejdeme k samotnému písaniu grantu, spolu so skúsenou projektovou manažérkou Martinou Kedrovou. Lektorsky povedie obidva workshopy. Keďže Hviezda má za cieľ pripravovať pre záujemcov vzdelávacie programy komplexne a s reálnymi výsledkami, výstupom 30 hodinového workshopu bude reálny grant. 

Fotografia a maľba

Nadšenci, ktorí sa chcú niečo naučiť, prípadne sa v zručnostiach zdokonaliť, by si mohli prísť na svoje tak isto na jar v ďalších dvoch workshopoch. Ak radi fotografujete v exteriéri, môžete sa už dnes prihlásiť na Workshop FOTOGRAFIE. Ak radi maľujete, alebo chceli by ste začať tvoriť autorské maľby, je pre vás pripravený Workshop MAĽBY. Tieto dva workshopy budú zamerané na úplných začiatočníkov, ktorí majú ambíciu pochopiť základné princípy a posunúť svoje schopnosti v týchto sférach vyššie. Cieľom je naučiť sa pracovať s fotoaparátom alebo štetcom vedome, s jasným zámerom, čo chcem dosiahnuť a ako sa k tomu viem dopracovať. Pomáhať vám k tomu budú vo fotografii skúsený umelec a pedagóg Štefan Oliš a v maľbe trenčianska Galéria FOR MAAT

Produkcia

Piaty workshop, ktorý pripravujeme, bude určený pre divadelných producentov a kultúrnych manažérov na úrovni stredného manažmentu, event manažérov, pracovníkov marketingových a PR oddelení kultúrnych organizácií, manažérov mimovládnych organizácií v oblasti kultúry a budúcich aktérov v oblasti kreatívneho priemyslu. Účastníci workshopu by mali detailne spoznať špecifiká, ktoré sa týkajú prevádzkovania a organizovania divadelnej činnosti, eventov, festivalov a koncertov. Workshop PRODUKCIE bude viesť lektor Mgr. Art. Alexander Kmeť

Čo pripravujeme

Čo pre vás pripraví Tím Hviezda neskôr, to záleží tak trochu aj od ľudí, teda od vás. Dajte nám vedieť, v ktorých oblastiach spojených s kreatívnym priemyslom sa chcete vzdelávať, na hviezda@trencin.sk alebo cez sociálne siete FBInstagram Kultúrno-kreatívneho centra Hviezda. Kým nás stavbári nevpustia do zrekonštruovanej budovy Hviezdy, budeme pokračovať v alternatívnych priestoroch, a to najmä s workshopmi týkajúcimi sa mäkkých zručností.

Momentálne chystáme podnikateľské poradenstvo, marketing, účtovníctvo a v prípade záujmu aj pokračovanie fotografie, projekt manažmentu, produkcie a maľby. Radi si však necháme poradiť aj od vás. Ak to bude v našich silách, vyjdeme vám v ústrety. Samozrejme, musí to byť v rámci pravidiel určených grantom Európskeho fondu regionálneho rozvoja (sprostredkovaného Ministerstvom kultúry SR), ktorý rekonštrukciu Hviezdy zo spoluúčasťou mesta Trenčín zafinancoval.

Tím KKC Hviezda


Tento článok bol originálne zverejnený na stránke mesta Trenčín v časti Hviezdne workshopy a aktuality.

Najnovšie články

Chceš si prenajať Malú sálu v KKC Hviezda za zľavnené ceny?

Čítať viac

Chceš si prenajať Tanečné štúdio v KKC Hviezda za zľavnené ceny?

Čítať viac