Kategória:

Prežili sme holokaust

29. 5. 2024 18:00 Vstupné 10/5€ Predpredaj Diskusia

O holokauste porozpráva pani Denisa Nikodémová, ktorá ho na vlastnej koži zažila. Diskusiu moderuje Dagmar Mozolová. Je tiež režisérkou premietaného filmu Mamička. Celým programom budú znieť piesne Katky Koščovej v sprievode Daniela Špinera.

Ešte medzi nami žijú ľudia, ktorí prežili holokaust a môžeme si vypočuť ich príbeh na vlastné uši, vidieť ich, vnímať ich ako ľudí, precítiť ich skúsenosť. To je dôvod, prečo organizujeme podujatie Prežili sme holokaust, a to najmä pre dnešných mladých ľudí, tí sú poslednou generáciou, ktorá ich môže zažiť, a to je nesmierne vzácne.

✨Príbeh človeka, ktorý prežil holokaust
Príbeh doc. Denisy Nikodémovej, ktorá zažila úkryty v horárňach, mamičku, ktorá stále plakala a rozlúčku s ňou, ukrývanie v rodine Pellerovej v Spišskej Novej Vsi v manzardke so sestrou, niekoľko dní s potkanmi v pivnici, identifikáciu matky v masovom hrobe a aj návrat otca z koncentračného tábora. Napriek všetkému sa stala úspešnou ženou a dodnes, vo vysokom veku, je aktívna aj vo vzdelávaní ďalšej generácie na vysokej škole. Súčasťou programu môžu byť ďalší pamätníci z okolia.

✨Film Dagmar Mozolovej Mamička
Dagmar Mozolová 10 rokov pripravovala rozhlasovú reláciu Encyklopédia spravodlivých, za ktorú získala aj Krištáľové krídlo. Na kameru začala zaznamenávať príbehy preživších aj záchrancov a v roku 2019, mesiac pred smrťou, navštívila aj vtedy 96-ročnú Zuzanu Dermekovú, ktorá zachránila ako mladá slobodná žena dvojročné dievčatko. Jej príbeh spracovala ako 26-minútový film, ktorý je súčasťou programu.

✨Katka Koščová a Daniel Špiner
Moderované rozprávanie spomienok z čias holokaustu je dopĺňané citlivými a hlbokými piesňami v podaní našej prvej Superstar Katky Koščovej a Daniela Špinera.

Cena vstupenky: 10 €, 5 € – ZŤP, študent, senior (zľavnené vstupenky nie je možné zakúpiť online)

Vstupenky na podujatie kúpite online, v Kultúrno-informačnom centre alebo priamo na mieste.

Podobné podujatia